Co z tym praniem?...

Podstawową zasadą, przy praniu pościeli jest całkowite wyeliminowanie prania mechanicznego oraz chemicznego. Najlepsze efekty osiągane są podczas prania ręcznego i to bez zbędnego wyciskania, gniecenia czy wykręcania tkanin. Ponieważ włókna wełniane pokryte są naturalną lanoliną, która zapewnia im pożądane właściwości, podczas konserwacji konieczne jest stosowanie takich preparatów jak np. Lanolin i metod, które nie dopuszczą do wypłukania tej substancji.

Drugim ważnym czynnikiem podczas prania pościeli wełnianej jest temperatura kąpieli. Włókna wełniane w wysokich temperaturach kurczą się i mechacą, dlatego najbardziej optymalną temperatura  prania jest 22-25°C.

✅ Utrzymanie pościeli wełnianej w czystości jest wbrew ogólnej opini niezwykle proste. Wełna nie wchłania brudu i potu ( wszystko co się gromadzi zawsze zostaje na powierzchni włosa). Dlatego śmiało można powiedzieć, że czyszczenie polega na delikatnej pielęgnacji. Przede wszystkim pościel tą należy od czasu do czasu przewietrzyć. Korzystne jest połączenie wietrzenia z dokładnym wytrzepaniem zarówno kołdry jak i podkładu na którym śpimy, a także poduszek. 

Uwaga: Powinny być wietrzone w miejscu zacienionym, gdyż bezpośrednie działanie promieni słonecznych wysusza wełnę. Jeśli nie mamy takiego miejsca to można na wierzch nałożyć zwykłe białe prześcieradło.

✅ Jeśli przy dłuższym użytkowaniu pojawi się niezamierzona plama bądź inne zabrudzenie, wówczas proponujemy, aby skorzystać z doskonałego płynu "LANOLIN", przeznaczonego specjalnie do prania wełny. Odkryjecie go Państwo w głownym menu. Płyn ma konsystencję delikatnego balsamu o miłym zapachu. W swoim składzie zawiera lanolinę, która w naturalny sposób zabezpiecza i zmiękcza wełnę, a zawartę nanocząsteczki srebra mają działanie bakteriobójcze.

PRZED PRANIEM WYRÓB NALEŻY WYTRZEPAĆ!

USUWANIE DROBNYCH ZANIECZYSZCZEŃ (PLAM) Na zanieczyszczone miejsce nanieść pianę uzyskaną według proporcji 50 ml Lanolin na 1 l wody ( temp. 22-25°C ) za pomocą lekko nawilżonej gąbki lub bawełnianej ścierki. Pozostawić aby środek mógł działać ok. 5 minut, a następnie delikatnie przetrzeć czyszczoną powierzchnię  wypłukaną gąbką w czystej wodzie, aż do zebrania pozostałej piany. Przy silniejszym zanieczyszczeniu czynność powtórzyć.

✅ Raz na jakiś czas ( 1-2 razy w roku) dobrze jest również ręcznie wyprać taką pościel w kąpieli wodnej.

PRANIE RĘCZNE Wełnianą poduszkę (poszewkę), kołdrę lub podkład umieścić w wannie lub misce wypełnionej wodą. Zależnie od stopnia zanieczyszczenia i pranego wyrobu należy wcześniej przygotować letnią wodę w temperaturze ok. 20 – 25°C z Lanolin w proporcji 50 -100 ml( 1-2 nakrętka) na 10 l wody. Do wyprania okrywy poduszki potrzebne jest 50 ml, kołdry w zależności od jej rozmiaru (1,4×2,0 m – ok. 200 ml; 2,2×2,0 – ok. 300 ml), podkładu w zależności od jego rozmiaru (0,8×2,0 m – ok. 150 ml; 2,2×2,0 – ok. 300 ml), do różnych rozmiarów pranych wyrobów należy dostosować ilość Lanolin. Praną poduszkę, kołdrę lub podkład pozostawiamy w wodzie około 60 minut. W tym czasie powinno się je kilka razy odwrócić i lekko ugniatać. Następnie 2 – krotnie płuczemy je w wodzie o tej samej temperaturze co przy praniu.  Przy suszeniu wyrobów wełnianych nie wyżymamy, nie wykręcamy i nie kładziemy jednych elementów na drugie. Najlepiej pozostawić je w miejscu, gdzie występuje przeciąg (ale nie na działanie promieni słonecznych). 

Rada: Kołdra, podkład po takiej kąpieli wchłoną dużą ilość wody i będą cięzkie, dlatego trzeba pozostawić je w wannie przez ok. 1h, aby wodą zciekła. Potem juz bez problemu mozemu wywiesić kołdrę, podkład na trzepaku, balkonie, suszarce.

PRANIE  WEŁNY W PRALCE  w zależności od ilości prania, stosujemy 1 do 2 nakrętek. Tylko Program „WEŁNA”, bez płynu do płukania i bez używania suszarki.   

Jeśli potrzebujesz więcej informacji - zadzwoń do nas, chętnie doradzimy tel. 512 996 371

                                                         

Oszczędzamy piorąc wełnę?...

Zabiegi takie nie muszą być zbyt częste. Ich niewątpliwym walorem i niesamowitą wygodą jest to, że zdecydowanie odbiegają od trudu wkładanego w częste zmiany tradycyjnych powłok, poszewek na poduszki i prześcieradeł wraz z ich praniem.