✅ Jednym z podstawowych sposobów leczenia jest termoterapia, która prowadzi do złagodzenia, a nawet do pełnego usunięcia dolegliwości. Mechanizm działania termoterapii wiąże się z obniżeniem napięcia mięśniówki naczyń, co prowadzi do poprawy ukrwienia, przyspieszenia usuwania produktów przemiany materii i mediatorów zapalenia. Termoterapia oddziałuje także na system nerwowy. Ciało odpowiada na bodźce powstałe na powierzchni skóry pod wpływem działania ciepła. Odbywa się to głównie poprzez tzw. strefy odruchów.

✅ W leczeniu czy to ciepłem czy zimnem najistotniejszą rolę odgrywa skóra, która spełnia bardzo ważną rolę w mechanizmie oddziaływania na ustrój różnych czynników fizykalnych. Jako struktura tkankowa otaczająca cały ustrój, odbiera i przetwarza oddziałującą na nią każdą formę energię. Skóra jest swoistego rodzaju "anteną" centralnego układu nerwowego, dzięki której napływają do niego informacje o wszelkich zmianach zachodzących w środowisku zewnętrznym. W skórze znajdują się receptory, które odbierają określone rodzaje energii. Zachodzące pod jej wpływem pobudzenie receptorów zostaje drogą nerwów dośrodkowych przekazane do ośrodkowego układu nerwowego, skąd przez nerwy odśrodkowe zostają wysłane impulsy nerwowe do narządów wykonawczych - efektorów (mięśnie, gruczoły). W ten sposób zamyka się łuk odruchowy na drodze receptor - ośrodkowy układ nerwowy - efektor.

✅ Pobudzenie receptorów skóry na przykład poprzez bezpośredni kontakt z wełną może na drodze odruchowej spowodować odczyn nie tylko w skórze, ale także, w wyniku odruchów skórno-trzewnych, w narządach wewnętrznych. W mechanizmie oddziaływania na organizm czynników fizykalnych równie doniosłą rolę jak skóra, spełnia sieć naczyń krwionośnych skóry. Rozszerzone naczynia krwionośne skóry stanowią zbiornik krwi, mogący pomieścić około ¼ całkowitej jej ilości. Rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry wpływa także na zwiększenie przepływu krwi przez tkanki, co jest szeroko stosowane i wykorzystywane w leczeniu wielu schorzeń, na przykład stanów zapalnych. Dodatkowy efekt leczniczy wywołuje się za pomocą pocenia się. W ten sposób ze skóry zostają usunięte trujące substancje pochodzenia komórkowego.

✅ Włókna wełniane, materaca (podkładu), kołdry poprzez posiadane cechy fizyczne, doskonale nadają się do prowadzenia tego typu terapii. W związku z obecnością mikroprzestrzeni powietrznych między włókienkami wełny oraz brakiem łuski rogowatej, podkłady i kołdry utrzymują wytworzone podczas tarcia ciepło. Dodatkowo "ostro" zakończone włókna pobudzają do odpowiednich reakcji system nerwowy (strefy odruchów). Ten specyficzny mikromasaż stymuluje przepływ krwi. Naturalna wełna pozwala na utrzymanie stałej temperatury ciała, zapewniając jednocześnie doskonałą wymianę powietrza z otoczeniem. Włókna wełniane posiadają bardzo dużą zdolność wchłaniania wilgoci. Pozwala to na wchłanianie potu bez odczuwania wilgoci. Wchłonięta przez wełnę wilgoć jest łatwo usuwana podczas wietrzenia. Wełna zobojętnia również szkodliwe działanie jonów dodatnich, które mogą być przyczyną między innymi zmęczenia, bólu mięśni i spadku odporności.

✅ Naturalne zabezpieczenia włosa stanowi lanoliną. Z jednej strony łagodzi podrażnienie skóry (popękaną, spierzchniętą skórę oczyszcza, natłuszcza i wygładza); reguluje gospodarkę wodną skóry przenika w głąb naskórka i zmiękcza go, uniemożliwia rozwój roztoczy, a z drugiej strony chroni naturalny wełniany włos przed zabrudzeniem, co zabezpiecza odpowiednie warunki higieniczne

Opracowanie: Złote Runo przy współpracy Pani mgr HALINY DĘBCZUK, redaktor naczelna Zwierciadła Medycyny, fizjoterapeutka, SGZOZ Chełmek, Poradnia Rehabilitacji.